Nyumba kwaajili ya rafiki yangu wa Afrika
Likovni jezik djece sastoji se od simbola kojima djeca izražavaju neku unutarnju ili vanjsku realnost. Dječji likovni simboli nastaju spontano te govore o neposrednim i trenutnim sadržajima života. (Belamarić, 1986., str. 14.)
„Potreba za likovnim izražavanjem urođena je u djeci. Dječja likovna aktivnost može puno govoriti o misaonom i motoričkom razvoju te emocionalnom stanju djeteta. U proces likovnog izražavanja uključeno je vizualno mišljenje koje interpretira slike iz okoline i likovno mišljenje koje iskazuje sliku okolinu kako je vidi autor.
Dječje likovno izražavanje razvija se u četiri karakteristične faze, a to su faza izražavanja primarnim simbolima, faza izražavanja složenim simbolima, faza intelektualnog realizma i konačno faza vizualnog realizma. Faze su određene razvojem psihomotoričkih i misaonih sposobnosti te su univerzalne za svu djecu.
Dječja mašta ima važnu ulogu u dječjoj igri i likovnom izražavanju. Dijete maštu upotrebljava za izražavanje originalnih ideja kombiniranjem postojećih elemenata ili za rješavanje problema postavljanjem poznatih elemenata u nove odnose. Dječja mašta se osim likovnim izražavanjem često pokazuje u simboličkoj igri.
Ispravnim poticanjem dječjeg likovnog izražavanja može se pozitivno utjecati na razvoj dječje kreativnosti. Važni načini poticanja dječjeg stvaralaštva su usmjeravanje opažanja, aktiviranje sjećanja, maštanje, zamišljanje, slobodna igra materijalima i potvrđivanje vrijednosti dječjeg likovnog rada.
Razvoj kreativnosti je važan za razvoj djeteta, ali i cijelog društva. Likovno izražavanje djece pokazuje zbivanje u svijesti djece.
Osim toga, likovno izražavanje osnažuje dječju sposobnost percipiranja, predočavanja, oblikovanja i stvaranja.“(https://repozitorij.ufzg.unizg.hr/islandora/object/ufzg%3A2748/datastream/PDF/view) preuzeto s interneta 18.01.2023.
Nyumba kwaajili ya rafiki yangu wa Afrika
Polaznicima Obrta za čuvanje djece Marijin izvor, svakodnevno su dostupni različiti likovni i prirodno neoblikovani materijali, kojima se potiče kreativnost.
Iako je većina djece u fazi šaranja i izražavanja simbolima, te se najčešće u likovnom izražavanju koriste crtom, svakodnevnom dostupnošću drugih likovnih tehnika (vodenih boja i tempera) djeca iste rado koriste te samoinicijativno traže.
U ovotjednoj temi Afrika, likovni centar nadopunjen je brojnim materijalima koji osim što potiču maštu, djeluju i terapijski. Djeca osim što se upoznaju sa korištenjem boje kistom, štapićima za uho, spužvicama, često koriste prste i dlanove. Uživajući u kružnim pokretima bojom po podlozi, promatraju, osluškuju zvukove koji nastaju, te proučavaju teksture ponuđenih materijala.
Posebno su oduševili kreativni radovi na temu Nakit Afrike, gdje djeca teksturu kapica od žira i plodova koriste kao podlogu za izražavanje bojanja „perlica“.
Većina djece danas vrlo rijetko u svakodnevnoj igri dolazi u doticaj sa materijalima poput prirodne vune, slame i sl. Poticajni materijali iz prirode u aktivnostima imaju višestruku ulogu, od kojih je značajno i usvajanje i proširivanje znanja.
U temi Afrika djeca su i arhitekti i projektanti nyumba kwaajili ya rafiki yangu wa Afrika.
Nakon čitanja Biblijskog teksta i slikovnice o prispodobi o Kući na stijeni, u Krugu prijateljstva djeca izriču svoje spontane molitve u kojima žele da sva djeca svijeta imaju kuću, da imaju što obići i ga imaju što jesti.
Slijedeći dječji interes tema se proširuje na Projekt Afrika te se svakodnevno izmjenjuju poticaji koji se nude u aktivnostima koje proširuju znanja i spoznaje o životu djece u Africi : kuće, hrana, odjeća, instrumenti i dr.
Prostor SDB nadopunjuje se vizualnim poticajima: velikim platnom (kangom) iz Afrike, afričkim instrumentom (bubanj).
Afrička glazba kao instrumentalna podloga za slikanje, ali i kao podloga za druge aktivnosti, potiče i pokret kao način izražavanja – kroz ples.
U sklopu Odgoja za solidarnost, a uz suradnju s roditeljima projekt će se proširiti i na područje misijskog djelovanja u bližem okruženju ali i u svim zemljama u kojima Udruga Zdenac djeluje u misija.



















































